Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dnes v Berlíně *Pistole nebo chleba? *Moudrý král rozdá lidem peníze a jídlo - ne zbraně -

20. 12. 2016 0:09:18
Nebyla jsem dnes večer v Berlíně, nevidím do hlavy člověku, který zranil dnes na vánočních trzích padesát lidí a devět zabil, ale jedno vím určitě. Ne, nebudu nic říkat, ale zeptám se vás takto:

Když budete mít hlad, kdo vám pomůže? Ten, který vám dá dobrou teplou polévku a chléb, nebo člověk, který kolem vás bude chodit s pistolí, placený z peněz daňových poplatníků a tvářit se, že vás chrání? Odpovězte si sami.

Já bych byla pro, aby se na vánočních trzích a jarmarcích jen neprodávalo nějaké zboží, ale vždy v určité hodiny by se mohlo zdarma rozdávat jídlo – třeba jakoby na ochutnávku.

Vezměte si, že na takových hogo fogo vánočních trzích si někdo dá tři punče a guláš - přičemž někteří se zde chodí jen dívat a nemají peníze ani na párek v rohlíku. Jak si mohou asi připadat? Jako žebráci?

Ne, to není pohádka, ale realita.

Někomu nevadí, že jde a žebrá o peníze, které nakonec dostane, ale jsou lidé, kteří to neumějí a mají svoji hrdost. Právě tito pak mohou později z velké dlouhodobé frustrace udělat nějaký neočekávaný extremistický čin. A můžeme se jim divit? Ne. Mají třeba hlad.

Je třeba vcítit se do člověka, který by si také rád něco koupil, ale když má málo peněz a nemá příležitost si je vydělat (protože míst je dost, jak říká televize a bohatí šťastlivci, ale ne všichni vyhrají ten konkurs, aby byli do práce přijati).

Líbila se mi debata v televizi na ČT 24 okolo 22:30 a řeknu rovnou, že nejlépe se k problému dnešního neštěstí v Berlíně (které zatím nelze ještě kvalifikovat jako teroristický útok) postavil pan Jiří Dienstbier. Řekl zcela přesně, že je doba, kdy můžeme něco udělat, aby se už žádní lidé neocitli tzv. na okraji společnosti. Je třeba vytvářet komunitní centra a dát k dispozici místa, kde lidé trvale najdou něco k jídlu. (Ne jen pár lednic, ve kterých bude jen máslo a sýr).

Nesnáším vychloubání, že někdo poslal bezdomovcům deset kilo mouky a podobně. Cožpak si mohou na azylovém domě něco upéct? Často dostanou přidělený jen pokoj, nebo postel. Je třeba volit takové potraviny, které mohou ihned konzumovat. Pomáhala jsem kdysi jedné paní, která bohužel už umřela, protože onemocněla ze smutku, že je takto vyloučená ze společnosti a opuštěná svými dětmi a ta mi o tom povídala, jak to na azylových domech chodí.

Nemělo by se zbrojit, ale je potřeba dávat více peněz do jídla a do zlepšení života mnoha lidí, kteří se cítí „na okraji společnosti, kde se mnozí ocitli důsledkem krize a zadlužení. Nemohou za to, že neměli štěstí bydlet v Praze a brát měsíčně padesát tisíc jako nějací "páni" ve vládě.

Vláda musí lidem začít intenzivně pomáhat, ne zavírat oči a dělat, že je to jen někde v cizině.Musí začít v místech, kde je největší nezaměstnanost, jinak ji lidé vyženou z teplých míst, aby sama poznala, jaké to je být na vánočním trhu s pětikorunou v kapse.

Což takhle kdyby si každý člen z vlády vzal na starost jednoho nezaměstnaného a snažil se mu pomoci konkrétně?

Pan Sobotka a spol by mohl nezaměstnaným bez rozdílu, jestli na dávky dosáhnou, nebo ne – poslat k Vánocům aspoň pětistovku – aby si mohli koupit kapra, salát a trochu cukroví. Pro něj je štědrovečerní večeře samozřejmost – pro jiné luxus.

Ostatně, když se podíváme do historie a přečteme si pár pověstí z hradů, zámků a tvrzí, zjistíme, že moudrý král čas od času pohostil své poddané, rozdal jim tu a tam peníze, ale i chléb a nějaké ty dobroty.

Hloupý král řinčel zbraněmi. A jak dopadl? Poddaní ho hnali hráběmi a některý musel ze země utéct, některý nenáviděn i svou vlastní manželkou.

Autor: Jana Hochmannová | úterý 20.12.2016 0:09 | karma článku: 16.84 | přečteno: 1483x

Další články blogera

Jana Hochmannová

Bezkonfliktní psaní - 1.lekce (Aneb - co neuměl ani Karel Čapek)

Možná jste si už mnohokrát všimli, že někteří blogeři vyvolávají ve čtenářích nenávist, zlobu a také další škodlivé emoce, které by mohly vadit nejen jim, ale také ostatním...

28.4.2017 v 11:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 37 |

Jana Hochmannová

Kolik máte dobrých kamarádů a kamarádek?

​Dnešní doba je hektická a vypadá to občas tak, že každý z nás si jede sólo. Ale jak dlouho můžeme takový styl života vydržet?

22.3.2017 v 0:15 | Karma článku: 13.19 | Přečteno: 360 |

Jana Hochmannová

Praha je nejvíce "happy"

Vždycky všude říkám, že nejkrásnějším a nejvíce duchovním městem je Olomouc. Má hodně kostelů i starodávných budov a když tudy kráčíte, musíte zpomalit, protože kočičí hlavy na

20.3.2017 v 20:31 | Karma článku: 15.11 | Přečteno: 377 |

Jana Hochmannová

Jak mohou politikové a prezident změnit svět k lepšímu?

Svět by se měl ponořit do hluboké meditace. Všichni lidé na této zemi by měli na chvíli přestat vnímat to, co je okolo, ale měli by se zaměřit na to, co je uvnitř nás a co skutečně cítíme. Zavřete na chvíli oči a vnímejte

14.3.2017 v 8:24 | Karma článku: 5.84 | Přečteno: 151 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Jsi s Nohavicou nebo s Ebenem?

Marek Eben si nedávno na festivalu rýpl do hlavy státu, což nijak nepřekvapilo, neboť svou orientaci nijak netají. Jaromír Nohavica si tu a tam rýpne do ledaskoho, byť své postoje obvykle nedeklaruje, teď se ale vyfotil s Okamurou

26.7.2017 v 12:03 | Karma článku: 31.26 | Přečteno: 2135 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Hrdost a sebevědomí - základ národa

Pokud nemá zdravé sebevědomí jedinec, neumí jednat s ostatními lidmi jinak než z pozice podřazenosti či nadřazenosti. Sebevědomí se změní na pýchu či pocit méněcennosti a hrdost se zkřiví na pohrdání nebo ponižování se.

26.7.2017 v 11:39 | Karma článku: 14.30 | Přečteno: 366 | Diskuse

Jiří Turner

Blogeři jsou banda hlupáků, pochopitelně vyjma mě

Měl bych na takové vyjádření nárok, kdybych mohl argumentovat nějakým evidentně hloupým blogem? A mohli by se oprávněně cítit dotčeni i ti autoři, kteří jindy a jinak úplně stejným způsobem paušalizují?

26.7.2017 v 9:24 | Karma článku: 15.10 | Přečteno: 534 | Diskuse

Libor Popovský

Evropská migrační krize: pohledy ze střední Evropy.

Překlad článku Soerena Kerna „Europe's Migrant Crisis: Views from Central Europe.We are not going to take part in the madness of the Brussels elite." pro českou verzi Gatestone Institute zpracovaný paní Helenou Kolínskou a mnou."

26.7.2017 v 9:12 | Karma článku: 29.61 | Přečteno: 786 | Diskuse

Jan Dvořák

Marek Dalík se nade vší pochybnost očistil, avšak soud se zachoval arogantně

Bylo pro Marka Dalíka požehnání, že soud vyšší instance znovu řešil jeho případ. Dostal sice o rok víc, ale zato je morálním vítězem.

26.7.2017 v 8:57 | Karma článku: 17.56 | Přečteno: 562 | Diskuse
Počet článků 157 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 936

JANA HOCHMANNOVÁ

Česká novinářka a spisovatelka

(Czech blogger and  writer)

I am author, I am not robot...

Kontakt : janahochmannova@volny.cz

www.hochmannova-knihy.webnode.cz

Svět by byl báječný, kdybychom na sebe byli hodnější...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.