Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

POLITICKÁ POHÁDKA , aneb jak jsem se musela čtenářům omluvit...

7. 02. 2017 19:48:10
Byla jsem napadena jistým bohemistou, (bohudíky ne fyzicky, ale slovně), že jsem zneužila pohádku k politickým účelům. Drsně mi vmetl do tváře, že jsem tento literární útvar,

určený pouze dětem, ukradla pro své potřeby. Musela jsem se stydět. Hanba mě fackovala zleva zprava, musela jsem přiznat, že jsem pohádku takto zneužila nejednou a zeptala jsem se, zda je to těžký hřích. Bylo mi odpovězeno, že zase ne tolik, ale měla bych to prý nějak napravit.

Nedá se jen tak vzít si pohádku a nazvat ji POLITICKÁ POHÁDKA.

A pak jsem dostala anonym, že se z toho už nevyvleču, protože to někdo zapsal do nějaké učebnice.

Napadlo mě jediné čestné řešení: Omluvím se.

„Musím se všem svým čtenářům i lingvistům a bohemistům omluvit!“ Napsala jsem.

Nechci být jako někteří politici. Řada jich stále něco porušuje, tu pravidla, tu zákony a dělá jakoby nic. Zneužila jsem pohádku a musím z toho nějak ven.

Ctím etická pravidla českého jazyka i literatury i onomastiky a vím, že v pohádce musí vždy zvítězit dobro nad zlem. A také vím, že by měla být pokud možno moudrá. Přiznám se, že jsem pohádku jako útvar zneužila a vyprávěla ji čtenářům na stránkách i.dnes.cz jako příběh několika politiků, ve snaze zlehčit téma, aby z nich nebyli zas takoví lotři a zloduchové.
Před slovo POHÁDKA jsem dala přídavné jméno POLITICKÁ a myslela jsem si, že tím vše vyřeším. A pak to vyřešil někdo za mě – smazal to. Ale dnes už vím, že to nestačí a že i tak se na mě řada čtenářů, politiků, ale hlavně bohemistů zlobí, protože mé politické pohádky četli. Tu první jsem napsala o panu Topolánkovi.

Dobrá tedy. Chci to napravit. Chci se všem omluvit a už nikdy neudělat žádnou chybu.

A už jsem vymyslela jak to provedu.

Rozhodla jsem se vyřešit celou situaci stejně jako někteří politikové. (Ještě že jsou mým vzorem!) Když mají splnit nějaký úkol, tak než by ho splnili, vymyslí si raději nějaký pozměňovací zákon, obejdou rozhodnutí, nebo vymyslí docela jiný zákon. Prostě aby se vlk nažral a politická koza zůstala celá.

Tak já jsem se u svých milých politiků inspirovala a vymyslela jsem nový literární útvar. Nazvala jsem ho: ROHÁDKA. Další instrukce patří čtenářům, lingvistům a bohemistům:

Rohádka ©

je literární útvar, který se podobá pohádce, ale ne vždy v ní vítězí dobro nad zlem. Často se v ní objeví situace, nad kterou lidský rozum zůstává stát a dějí se v ní velmi nepřirozené věci. Pisatel rohádky si může jemně trknout do určité osoby, avšak nesmí ji hrubě urazit, zesměšnit, ani pomluvit. Může k tomu používat jemné zdrobnělé přezdívky nebo pojmenování, nesmí však útočit proti státu ani určité osobě. Obsah a styl rohádky záleží na odvaze každého jednotlivého autora. Rohádka může obsahovat v základu klidně i pravdivý příběh, který je však zasazen do vymyšleného prostředí, ať už je to zámek, jeskyně, nebo hrad. V rohádce mohou vystupovat i čerti a jiné nadpřirozené postavy, ale má to vždy podmínku. Důležité je, aby rohádka své čtenáře morálně obohatila, aby poukázala na určitý nešvar ve společnosti, aby se snažila tento jev pojmenovat a někdy může přinést i návod na to, jak danou situaci řešit, nebo změnit k lepšímu.

Rohádka by mohla teoreticky převychovat i zlobivé politiky (stejně se někdy chovají jako malí kluci).

P.S. Tak do toho, novináři, pisálci, renomovaní spisovatelé a spisovatelky, studenti i pisatelé anonymů. Vzhůru do díla! Rohádka je vám k dispozici.

Budu se těšit na vaše literární útvary tak jako se těší pes na kost nebo kočka na smetanu. Vyhlašuji téma: POLITICKÁ ROHÁDKA.

Vaše kolegyně Jana Hochmannová

Seznam literátů,spisovatelů a lingvistů ZDE:

http://kotrla.com/pmpro/spisovatele-literati/

Autor: Jana Hochmannová | úterý 7.2.2017 19:48 | karma článku: 8.75 | přečteno: 377x

Další články blogera

Jana Hochmannová

Bezkonfliktní psaní - 1.lekce (Aneb - co neuměl ani Karel Čapek)

Možná jste si už mnohokrát všimli, že někteří blogeři vyvolávají ve čtenářích nenávist, zlobu a také další škodlivé emoce, které by mohly vadit nejen jim, ale také ostatním...

28.4.2017 v 11:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 20 |

Jana Hochmannová

Kolik máte dobrých kamarádů a kamarádek?

​Dnešní doba je hektická a vypadá to občas tak, že každý z nás si jede sólo. Ale jak dlouho můžeme takový styl života vydržet?

22.3.2017 v 0:15 | Karma článku: 10.74 | Přečteno: 347 |

Jana Hochmannová

Praha je nejvíce "happy"

Vždycky všude říkám, že nejkrásnějším a nejvíce duchovním městem je Olomouc. Má hodně kostelů i starodávných budov a když tudy kráčíte, musíte zpomalit, protože kočičí hlavy na

20.3.2017 v 20:31 | Karma článku: 12.64 | Přečteno: 366 |

Jana Hochmannová

Jak mohou politikové a prezident změnit svět k lepšímu?

Svět by se měl ponořit do hluboké meditace. Všichni lidé na této zemi by měli na chvíli přestat vnímat to, co je okolo, ale měli by se zaměřit na to, co je uvnitř nás a co skutečně cítíme. Zavřete na chvíli oči a vnímejte

14.3.2017 v 8:24 | Karma článku: 5.84 | Přečteno: 138 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Dana Šumová

Hrál kdosi na hoboj

a hrál již kolik dní, hrál vždycky navečer touž píseň mollovou a aniž nerozžal si ohně pobřežní, neb všecky ohně, prý, tu zhasnou, uplovou.

26.5.2017 v 13:36 | Karma článku: 9.49 | Přečteno: 263 | Diskuse

Karel Sýkora

Evangelium rodu Abrahamova: Hluk města a vyladěné srdce

Olomoucký sbor Církve bratrské je různorodá skupina křesťanů. Společně se křesťané v tomto sboru zavázali následovat Pána Ježíše Krista, a to láskou a pomocí všem bližním, a sdílením dobré zprávy Evangelia.

26.5.2017 v 8:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 27 |

Karel Sýkora

Imagination – Just An Illusion

"Just an Illusion" is a song by the British trio Imagination. Co-written by Steve Jolley, Tony Swain, Ashley Ingram and Leee John, the song was a major European hit, peaking at number 2 in the group's native UK.

26.5.2017 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 |

Richard Mandelík

Malé uvažování hrdého vlastence o podporuj každý svou houslistku

Ti, kteří mě čtou, jistě hned vědí, že řeč bude o Markétě Janouškové, tom hudebním sluníčku, jež ze všech lidí v hudbě se vyskytujících potřebuji k životu nejvíce a nejraději.

26.5.2017 v 7:00 | Karma článku: 4.90 | Přečteno: 174 | Diskuse

Miloš Remeň

Režisérka Alice Nellis pokřtila knižní sérii Osm světů Marcely Remeňové

Na veletrhu SVĚT KNIHY PRAHA 2017 pokřtila režisérka ALICE NELLIS, herečka ZDEŇKA ŽÁDNÍKOVÁ VOLENCOVÁ a ředitelka agentury 2media.cz PAVLÍNA FECHTEROVÁ soubor e-knih úspěšné série OSM SVĚTŮ mladé české autorky MARCELY REMEŇOVÉ.

25.5.2017 v 17:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 51 | Diskuse
Počet článků 157 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 932

JANA HOCHMANNOVÁ

Česká novinářka a spisovatelka

(Czech blogger and  writer)

I am author, I am not robot...

Kontakt : janahochmannova@volny.cz

www.hochmannova-knihy.webnode.cz

Svět by byl báječný, kdybychom na sebe byli hodnější...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.