Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dnes v Berlíně *Pistole nebo chleba? *Moudrý král rozdá lidem peníze a jídlo - ne zbraně -

20. 12. 2016 0:09:18
Nebyla jsem dnes večer v Berlíně, nevidím do hlavy člověku, který zranil dnes na vánočních trzích padesát lidí a devět zabil, ale jedno vím určitě. Ne, nebudu nic říkat, ale zeptám se vás takto:

Když budete mít hlad, kdo vám pomůže? Ten, který vám dá dobrou teplou polévku a chléb, nebo člověk, který kolem vás bude chodit s pistolí, placený z peněz daňových poplatníků a tvářit se, že vás chrání? Odpovězte si sami.

Já bych byla pro, aby se na vánočních trzích a jarmarcích jen neprodávalo nějaké zboží, ale vždy v určité hodiny by se mohlo zdarma rozdávat jídlo – třeba jakoby na ochutnávku.

Vezměte si, že na takových hogo fogo vánočních trzích si někdo dá tři punče a guláš - přičemž někteří se zde chodí jen dívat a nemají peníze ani na párek v rohlíku. Jak si mohou asi připadat? Jako žebráci?

Ne, to není pohádka, ale realita.

Někomu nevadí, že jde a žebrá o peníze, které nakonec dostane, ale jsou lidé, kteří to neumějí a mají svoji hrdost. Právě tito pak mohou později z velké dlouhodobé frustrace udělat nějaký neočekávaný extremistický čin. A můžeme se jim divit? Ne. Mají třeba hlad.

Je třeba vcítit se do člověka, který by si také rád něco koupil, ale když má málo peněz a nemá příležitost si je vydělat (protože míst je dost, jak říká televize a bohatí šťastlivci, ale ne všichni vyhrají ten konkurs, aby byli do práce přijati).

Líbila se mi debata v televizi na ČT 24 okolo 22:30 a řeknu rovnou, že nejlépe se k problému dnešního neštěstí v Berlíně (které zatím nelze ještě kvalifikovat jako teroristický útok) postavil pan Jiří Dienstbier. Řekl zcela přesně, že je doba, kdy můžeme něco udělat, aby se už žádní lidé neocitli tzv. na okraji společnosti. Je třeba vytvářet komunitní centra a dát k dispozici místa, kde lidé trvale najdou něco k jídlu. (Ne jen pár lednic, ve kterých bude jen máslo a sýr).

Nesnáším vychloubání, že někdo poslal bezdomovcům deset kilo mouky a podobně. Cožpak si mohou na azylovém domě něco upéct? Často dostanou přidělený jen pokoj, nebo postel. Je třeba volit takové potraviny, které mohou ihned konzumovat. Pomáhala jsem kdysi jedné paní, která bohužel už umřela, protože onemocněla ze smutku, že je takto vyloučená ze společnosti a opuštěná svými dětmi a ta mi o tom povídala, jak to na azylových domech chodí.

Nemělo by se zbrojit, ale je potřeba dávat více peněz do jídla a do zlepšení života mnoha lidí, kteří se cítí „na okraji společnosti, kde se mnozí ocitli důsledkem krize a zadlužení. Nemohou za to, že neměli štěstí bydlet v Praze a brát měsíčně padesát tisíc jako nějací "páni" ve vládě.

Vláda musí lidem začít intenzivně pomáhat, ne zavírat oči a dělat, že je to jen někde v cizině.Musí začít v místech, kde je největší nezaměstnanost, jinak ji lidé vyženou z teplých míst, aby sama poznala, jaké to je být na vánočním trhu s pětikorunou v kapse.

Což takhle kdyby si každý člen z vlády vzal na starost jednoho nezaměstnaného a snažil se mu pomoci konkrétně?

Pan Sobotka a spol by mohl nezaměstnaným bez rozdílu, jestli na dávky dosáhnou, nebo ne – poslat k Vánocům aspoň pětistovku – aby si mohli koupit kapra, salát a trochu cukroví. Pro něj je štědrovečerní večeře samozřejmost – pro jiné luxus.

Ostatně, když se podíváme do historie a přečteme si pár pověstí z hradů, zámků a tvrzí, zjistíme, že moudrý král čas od času pohostil své poddané, rozdal jim tu a tam peníze, ale i chléb a nějaké ty dobroty.

Hloupý král řinčel zbraněmi. A jak dopadl? Poddaní ho hnali hráběmi a některý musel ze země utéct, některý nenáviděn i svou vlastní manželkou.

Autor: Jana Hochmannová | úterý 20.12.2016 0:09 | karma článku: 16.84 | přečteno: 1489x

Další články blogera

Jana Hochmannová

Kolik máte dobrých kamarádů a kamarádek?

​Dnešní doba je hektická a vypadá to občas tak, že každý z nás si jede sólo. Ale jak dlouho můžeme takový styl života vydržet?

22.3.2017 v 0:15 | Karma článku: 13.19 | Přečteno: 386 |

Jana Hochmannová

Praha je nejvíce "happy"

Vždycky všude říkám, že nejkrásnějším a nejvíce duchovním městem je Olomouc. Má hodně kostelů i starodávných budov a když tudy kráčíte, musíte zpomalit, protože kočičí hlavy na

20.3.2017 v 20:31 | Karma článku: 15.39 | Přečteno: 389 |

Jana Hochmannová

Kristýna Dražanová fotí nejraději své přátele, někdy experimentuje sama se sebou...

Dnešní den přímo vybízí k tomu - navštívit nějakou milou galerii, kavárničku, nebo výstavu fotografií. Pokud zrovna nemáte na jízdenku do Prahy, nezoufejte, já vám dnes jednu fotografku představím, podíváme se spolu na její tvorbu

22.2.2017 v 17:37 | Karma článku: 10.91 | Přečteno: 464 |

Jana Hochmannová

Volby jsou jako sex

*************************************** ******************************************** *******************************************************

27.1.2017 v 10:41 | Karma článku: 9.92 | Přečteno: 439 |

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Vyoral

Patos Fischerové: petice za odstup Zemana, aby žil hladovkář. Nepláče na nesprávném hrobě?

"Intelektuálně-umělecký" blok dlouho nic nepodepsal, a tak přišla Fischerová s patosem stříkající peticí. Apeluje na Zemana, aby nekandidoval a nechal žít chartistu, jenž vyhlásil definitivní hladovku. Nepláče na špatném hrobě?

18.11.2017 v 12:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Irena Aghová

Společnost: V tom listopadovém dni ...

Vzpomínáme na 17. listopad 1989 po tak dlouhé době a myslíme na výrazné osobnosti, které stály v popředí hnutí a vyjadřovali se k tomto svátečnímu dni. Slavíme otevřenou cestu k budování moderní společnosti.

18.11.2017 v 12:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 21 | Diskuse

Jaroslav Herda

Flastr na doživotí

To je něco, co někdy lidé přejí svým úhlavním nepřátelům. Nemusí to být jen trest odnětí svobody. Někdy stačí cosi jako stigma. Cejch.

18.11.2017 v 10:32 | Karma článku: 5.79 | Přečteno: 214 | Diskuse

Karel Ryšán

Jak prožít hodnotný život?

Naivní mládeži občas radím, aby přepočítala dny průměrného života na koruny. Trapná částka. Proto jsem se poučil u ekonomů jak investovat. V tomto případě čas. Možností jak se necítit na hranici chudoby, je správně investovat čas.

18.11.2017 v 8:35 | Karma článku: 9.77 | Přečteno: 196 | Diskuse

Pavel Chalupský

I když nejsem pravověrný tremp...

...byl jsem jen v dětství odkojeným členem školního turistického oddílu, který pod hlavičkou Pionýru, brázdil šumavské kopce, prvně spal pod širákem, dělil se s kamarády o konzervy a zbytky tvrdého chleba, tak přesto...

18.11.2017 v 8:13 | Karma článku: 19.12 | Přečteno: 362 | Diskuse
Počet článků 148 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 856

JANA HOCHMANNOVÁ

Česká novinářka a spisovatelka

(Czech blogger and  writer)

I am author, I am not robot...

Kontakt : janahochmannova@volny.cz

www.hochmannova-knihy.webnode.cz

Svět by byl báječný, kdybychom na sebe byli hodnější...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.